BioPlanet veterinarijos klinika Žemynos g. 30, Vilniuje
Registracija telefonu +370 671 698 28
Mes teikiame šias veterinarines paslaugas
Konsultacijos gyvūnų priežiūros ir sveikatos klausimais
Ligų diagnozavimas ir gydymas
PROGESTERONO tyrimai, rezultatus sužinosite iš karto, kol išgersite puodelį kavos :)
Morfologiniai kraujo tyrimai
Biocheminiai kraujo tyrimai
Šlapimo tyrimai
Čipavimas - gyvūnų ženklinimas
Vakcinavimas
Greitas ir profesionalus aptarnavimas

Erkės – mirtį nešantys voragyviai!


Lietuvoje gyvena šešios kraujasiurbių erkių rūšys ir visos jos įsisiurbusios maitinasi žinduolių krauju 5-8 paras. Pasimaitinusios nukrenta ant žemės ir deda kiaušinėlius, kurių skaičius gali siekti net 2000. Iš kiaušinėlių ritasi lervos, kurios taip pat, kad pratęstų savo vystymosi ciklą,maitinasi pelių, ežių ir kitų mažų žinduolių krauju. Pasimaitinusios lervos tampa nimfomis ir neriasi keletą kartų, kol galiausiai tampa erkėmis. Atrodytų, nieko baisaus prarasti keletą lašų kraujo, bet erkės perneša mirtinas ligas, kurias net laiku diagnozavus, ne visada pavyksta išgydyti.
Viena iš pavojingiausių ligų, kurias perneša erkės, besimaitindamos krauju, yra babeziozė. Babezijomis vadinami pirmuonys patenka į gyvūno organizmą, jei erkė turi galimybę maitintis bent 2-3 dienas. Patekusios į kraują jos ima parazituoti eritrocituose – raudonuosiuose kraujo kūneliuose. Negydant susirgusio gyvūno, babezijos besidaugindamos naikina jo eritrocitus ir gyvūnas tiesiog numiršta dėl deguonies trūkumo.
Babeziozę sukelia dviejų rūšių pirmuonys – didžioji ir mažoji babezijos, jų sukelti negalavimai taip pat skiriasi. Jei babezioze šunį užkrėtė didžioji babezija, liga gali būti tiek komplikuota, tiek ir nekomplikuota. Klinikiniai požymiai labai priklauso nuo užsikrėtimo laipsnio, gyvūno amžiaus, bendros sveikatos. Gali pasireikšti karščiavimas, nenoras ėsti, letargija, silpnumas, vėmimas, viduriavimas, gelta, sutrikti kepenų, inkstų, blužnies, virškinimo, kraujotakos, kvėpavimo sistemų veikla. Komplikuotos babeziozės atveju galimas inkstų nepakankamumas, nervinės sistemos sutrinkai, apsunkintas kvėpavimas. O štai mažosios babezijos sukelta liga kiek kitokia. Inkubacijos periodas trunka kelias dienas. Požymiai yra panašūs kaip ir didžiosios babezijos, tačiau daug ūmesni ir eiga kritiškesnė.Temperatūra pakyla iki 40 °C ir daugiau, laikosi ilgiau nei savaitę. Sergantieji nevalgo, sunkiai keliasi. Vystosi anemija. Būdingas vėmimas ir viduriavimas, vystosi inkstų nepakankamumas.
Laiku pradėjus gydyti babezioze susirgusį šunį, dažniausiai pasveikstama be komplikacijų. Gydimo tikslas yra sumažinti parazituojančių pirmuonių skaičių iki minimumo kraujyje ir sustabdyti anemiją. Deja, vaistai visų pirmuonių neišnaikina ir kartą babezioze sirgęs gyvūnas visą gyvenimą būna ligos nešiotojas. Dėl streso ir imuninės sistemos sutrikimo, klinikiniai požymiai gali kartotis. Persirgusiems gyvūnams rekomenduojama labai saugotis erkių, ne tik dėl to, kad dar kartą nesusirgtų babezioze, bet ir dėl to, jog jie patys gali apkrėsti sveikas erkes babezijomis ir taip platinti šią mirtiną ligą.
Erlichiozė sunkiai nustatoma liga. Infekciją sukelia bakterija, patekusi iš erkės į gyvūno kraują. Sukėlėjas, manoma, gali patekti mažiausiai per 24 valandas nuo įsisiurbimo. Ši infekcija pažeidžia baltuosius kraujo kūnelius. Infekcijos požymiai nėra išskirtiniai, ją ne visada lengva nustatyti. Pati infekcija gali būti ūmi, slaptoji (kai klinikiniai požymiai išoriškai nepasireiškia) ir lėtinė. Ūmi infekcijos forma pasitaiko dažniausiai. Augintiniui pakyla kūno temperatūra, pabrinksta limfmazgiai, apsunksta kvėpavimas, jis netenka svorio, pasireiškia nerviniai reiškiniai (traukuliai, epilepsija), kraujotakos sutrikimai. Ši forma gali trukti nuo 2 iki 4 savaičių. Slaptoji infekcijos forma – tai kai bakterija yra organizme, bet jokių klinikinių požymių nematyt. Gyvūno imuninė sistema yra pakankamai stipri ir pati susidoroja su užkratu. Taip pat būna, kad ši infekcijos forma pereiną į ūmią arba lėtinę. Lėtinė forma vystosi tada, kai gyvūno imuninė sistema nebe sugeba nei kovoti, nei kontroliuoti infekcijos. Taip įvyksta, kai erlichiozė nediagnozuojama laiku, šeimininkai neskuba gydyti savo augintinio, slaptoji forma vystosi į lėtinę. Pasireiškia anemija, sumažėja kraujo krešumas, poodyje atsiranda kraujosruvų, gyvūnas apšlumba, prasideda kraujavimas iš akių, patinsta sąnariai. Būna, kad pažeidžiami kaulų čiulpai ir nebesigamina kraujo kūneliai, o tai reiškia, kad kraujas neatsinaujina ir šuo miršta dėl kraujo senumo. Gydymas dažniausiai pradedamas antibiotikų kursu ir kraujo perpylimu, gydymo trukmė priklauso nuo užsikrėtimo laipsnio, organų pažeidimų, imuniteto. Jei gyvūno imuninė sistema pakankamai tvirta, gerai parenkami vaistai, jis beveik visada pasveiksta. Bet nereikia pamiršti, kad net gydant, ne visada pasiseka išgelbėti augintinio gyvybę.

Mūsų klinikoje šiuo metu galite įsigyti apsaugą nuo erkių:

Nereikia laukti, kol erkė užlips ir pasės mirtį. Užsukite pas mus ir mes padėsime išsirinkti optimalią apsaugą Jūsų augintiniui. Profilaktika yra geriausia priemonė nuo šių voragyvių.